Sjögrenův syndrom

Sjögrenův syndrom je klasické autoimunitní onemocnění. Vyvolávající faktor není známý. Sjögrenův syndrom je typičtější pro ženy, ale může se objevit i u mužů. Vyskytuje se buď sám, nebo společně s jinými autoimunitními nemocemi.

Sjögrenův syndrom postihuje převážně ženy – na devět takto nemocných žen připadá pouze jeden muž. S výskytem téměř 1:500 patří k nejčastějším systémovým onemocněním pojiva. U nemocných dochází k nahromadění bílých krvinek – lymfocytů – ve žlázách s vnější sekrecí, ale i v jiných orgánech.

Projevy Sjögrenova syndromu

Projevy  vychází z funkce postižených buněk. Poškození buněk slinných žláz má za následek :

 • snížení produkce slin a tím sucho v ústech (neboli xerostomii)
 • poruchy polykání a poruchy příjmu potravy
 • objevuje se páchnoucí dech a také se více kazí zuby, protože sliny mají ochranný vliv proti vzniku zubního kazu
 • snížená tvorba slz má za následek vysychání očí (neboli xeroftalmii) a to vede k nepříjemným pocitům pálení očí a nesnášenlivosti slunečního záření
 • někdy bývá postižena i slinivka břišní, která tvoří trávící šťávy - nemocný pak začne špatně trávit potravu, ta se nevstřebává stěnou střeva a vylučuje se se stolicí. Důsledkem jsou objemné nažloutlé páchnoucí stolice
 • pokud je autoimunitou napadena příušní žláza, tak zduří (trochu to připomíná příušnice)
 • nedostatečná tvorba sekretů a suchost sliznice vede i k opakovaným zánětům pochvy a průdušek
 • vzácněji jsou postiženy vnitřní orgány – játra a ledviny. Onemocnění se také může zvrhnout ve zhoubné bujení lymfocytů – lymfom

Léčba Sjögrenova syndromu

U této nemoci jsou důležitá režimová opatření spojená s léčbou symptomů. Snížená produkce slin a obtížnější polykání se dá vyřešit častým pitím a zejména zapíjením soust potravy. Nedostatek slz se dá řešit častým prokapáváním očí umělými slzami. Při sexuálních obtížích u žen způsobených suchou sliznicí v pochvě lze použít lubrikační gely. Narušení trávící funkce slinivky lze obejít tak, že podáváme syntetické náhražky jejích trávících enzymů.

Máte zkušenosti s tímto onemocněním?

Sjögrenův syndrom patří do témat
 • michaela 14.03.2015 20:06:34

  Dobry den,
  Vie mi prosim Vas niekto odpovedat na otazku, jestli se ve Fakultni nemocnici Kralovske Vinohrady (FNKV) vyskytuje nejake specializovane pracovisko anebo ordinace,v ktere se zameruji na lecbu sjorgenovho sy?
  Dekuji za pomoc.

  • Re: zlata 20.07.2016 13:14:31

   Dobrý den,
   vím, že v tomto směru léčí prim. Mudr. Karin Malíčková na Karláku, ale potřeba doporučení a nevím, jestli ještě přijímá.

 • Sjogrenuv syndrom? Anonym 16.06.2016 22:19:29

  Uz asi pred osmi lety mi diagnostikovali tento syndrom... ted je mi 20. Nevim jak to s tim souvisi ale mam chronickou rymu, ktere se proste zaboha nemuzu zbavit spolecne s jakoby zanetem dychacich cest nebo co, coz se nekdy dost zhorsi a mam hnisavou anginu. Nikdy jsem si to nepripoustel a hral hry na PC, ale od mych 20tych narozenin jsem si rekl ze s tim musim prece neco delat, protoze nechci byt dokonce zivota panic... Proc panic? Malo slin + zanet = spatny dech prestoze ustni hygienu dodrzuju jako nikdo koho znam, zuby mam bile jak talíř...(skvely prirovnani, ja vim...)

  No kazdopadne se mi to ted dost zlepsilo, jazyk mam bily jen vzadu, hlavne teda po ranu, no a planuju jit k nejakemu URL nebo nekam protoze mam strach se s nejakou slecnou vykusovat a jeste ji tak nakazit, to bych nemohl...

  Nakonec řeknu jen to, že doufám, že se mi co nejdřív podaří najít cestu jak být 100% zdravý i přes tento syndrom a začít žít normální společenský život.

  PS sportuju a mám zvládlou stravu a myslím že to určitě jen přispívá

 • Sjögrenův syndrom Sváťa 05.01.2016 17:20:40

  Tuto nemoc mám léčenou rok léky Plaguenil 200mg 1-0-1,Emenera 40mg 1-0-1(na žaludek,bylo mi léku těžko)
  Elicea Oro tab 10mg 1-0-0(beru dlouhodobě rodinné starosti,které se již srovnaly,ale lék beru stále)Za týden jdu na kontrolu revmatologickou a uvidím co se za poslední dobu změnilo.Potíže jsou stejné jen ztuhlost se zvýšila zřejmě zimním obdobím.Revma měla babička a předala nám to do vínku,no co se dá dělat hlavu vzhůru a jít dál.
  Jak píšete sucho v ústech,jazyk jako sloupnutý a suché oči.Ztuhlé klouby,které ráno rozcvičuji a nárůstky na rukou.Je mi 67 a nemíním se této nemoci podvolit.Dělám co můžu a již se těším na chalupu,kde je toho pohybu pak více.V zimě to jistí yorkšírek.

 • Vlaďka 26.10.2014 18:16:36

  S touto nemocí (od její diagnostikování) žiji už 25 let. Po celou dobu jsem o ní téměř nevěděla (kromě suchosti očí a sem tam podráždění v krku nebo pokašlávání), až do doby "přechodu". Pak to všechno začalo ...velká únava, stěhovavá bolest snad všech kloubů-nejvíce kyčlí, pálení žáhy, špatné trávení potravin a z toho bolení a pálení žaludku, suchost sliznic atd. Někdy dobrý, ale z toho mi to dává pěkně zabrat.

 • sjogrenův syndrom Magdalena 10.08.2014 18:48:59

  I já patřím mezi lidi postižené touto nepříjemnou nemocí. Naštěstí mám velice dobrou obvodní lékařku, která celkem včas reagovala na mé obtíže. Asi je to dané i tím, že jsem po dvou operacích nádoru na mozku a chodím na pravidelné kontroly. Všechny výše zmiňované problémy znám a nejhorší ze všeho je opravdu nekonečná a stále přítomná únava. Mě navíc často bolí hlava a beru spoustu léků, mívám epi. záchvaty, což mi taky nepřidá. Už taky cítím klouby, hlavně ramena a kyčle, problémem je už i sex. Umělé sliny používám Bioxtru, žvýkačky mi doporučili bez cukru a hlavně prý nesmí být větrové. Dále mám do nosu sprej Avamys a po 20 min. si stříknu Vincentku, do očí používám oční gel Vidisic. Vše na doporučení očního lékaře nebo z imunologie. Mám léky i na klouby. Opravdu se mi lékaři věnují, chodím na hloubkové ultrazvuky, plánují mi konoloskopii. Tak uvidím. Všem vám držím palce.

 • sjogrenův syndrom Magdalena 10.08.2014 18:43:56

  I já patřím mezi lidi postižené touto nepříjemnou nemocí. Naštěstí mám velice dobrou obvodní lékařku, která celkem včas reagovala na mé obtíže. Asi je to dané i tím, že jsem po dvou operacích nádoru na mozku a chodím na pravidelné kontroly. Všechny výše zmiňované problémy znám a nejhorší ze všeho je opravdu nekonečná a stále přítomná únava. Mě navíc často bolí hlava a beru spoustu léků, mívám epi. záchvaty, což mi taky nepřidá. Už taky cítím klouby, hlavně ramena a kyčle, problémem je už i sex. Umělé slina používám Bixtru, žvýkačky mi doporučili bez cukru a hlavně prý nesmí být větrové. Dále mám do nosu sprej Avamys a po 20 min. si stříknu Vincentku, do očí používám ční gel Vidisic. Vše na doporučení očního lékaře nebo z imunologie. Mám léky i na klouby. Opravdu se mi lékaři věnují, chodím na hloubkové ultrazvuky, plánují mi konoloskopii. Tak uvidím. Všem vám držím palce.

 • Irena H. 28.02.2014 21:16:03

  Tuto nemoc mi diagnostikovali již před několika lety, je to opravdu velmi nepříjemné onemocnění, ale žádný lékař mi k tomu prakticky nic neřekl, nikdo to se mnou neřešil, ani léčbu neznám, vím jen to, co jsem se dočetla na internetu, kapky do očí si kupuju v lékarně sama podle doporučení lékárníků, jak někteří z vás uvádíte, také všude nosím spoustu žvýkaček a pořád žvýkám, všem se pak omlouvám, ale jinak bych nemohla ani mluvit, pusa byse mi doslova slepila. O bolestech a věčné únavě se raději ani nebudu rozepisovat. Nejde o jedinou noemoc, kvůli které je mé zdraví velice pochroumané, ale tohle mí lékaři zkrátka úplně přehlížejí, prostě žádný problém.

  • Re: Sjogrenův syn. Jana 01.05.2014 10:49:35

   Paní Ireno H,spojte se s P.Mudr Kristínu Sičovou ustřední vojenská nemocnice Praha Oční klinika 1 LF UK Leisrové centrum 973203187 ,973203 192,lékařka má velice lidský přístup k pacientům ,po zjištění onemocnění očí Sjogrenův sy.mě doporučila do FNKV Mudr.Křížové ke zvážení aplikace autolog.séra,které pomáhá při tomto onemocnění.Pokud se nebudete léčit zasáhne tato nemoc slinivku bříšní a může postihnou i další orgány v těle. přeji ůspěch

   • Re: Re: Sjogrenův syn. Sasa 08.06.2014 22:24:25

    Prosím Vás co to je to autolog. sérum?

  • Re: Svatava Padalíková 27.04.2014 19:43:25

   Mám diagnostikovaný Sjogrenův syndrom asi 4 roky. Dřív jsem si myslela, že se mi opakují příušnice a že jsem tedy nějaký vzácný úkaz. Až vyšetření krve na imunologii v Brně u sv.Anny prokázalo SS. V životě jsem o tom neslyšela /poslali mě tam na doporučení oční lékařky/. V podstatě co se o tom píše vše mám. Řezání v očích - používám nejraději Hylo-comod, sucho v ústech - popíjení vody /i v opeře/ nebo si stříkám Saliva natura ústní sprej, suchá kůže po celém těle stále se musím promazávat , mám atopický exém - hlavně kolem očí - to musím mastit sádlem, ale nateče to do očí, a pak špatně vidím, nepotím se - to je asi jediná výhoda, mám ledvinové kameny, žlučníkové kameny, problémy se slinivkou a už druhý rok kašlu - vždy mám stres, když jdu na koncert nebo do divadla nebo kina, že dostanu záchvat kašle, kdy se až dávím. Je to prostě velmi nepříjemná nemoc, u nás v rodině nikdo takové problémy nemá. Jediné, co mě napadlo, že jsem prodělala asi mononukleozu. Tak možná to bude tím.

 • Amposhawin 14.05.2014 17:31:19

  Mohu se zeptat, jak vám byla potvrzena diagnoza? resp. má někdo zkušenost s tím, že má zcela všechny příznaky, ale ANA testy negativní? děkuji

 • Soňa 03.03.2013 11:01:48

  Já s tím má již dvacetiletou zkoušenost. Značně nepříjemné je sucho až pálení v ústech a v krku. Někdy nemohu ani mluvit, rty a jazyk se mi přilepí k sobě. Pomáhá mi žvýkačka, kterou nosím neustále u sebe a když se to nehodí, tak po troškách popíjet vodu. Pomůže i masírování slinné žlázy od přední strany ucha směrem k bradě nebo mačkání citronu ( jak se říká "sbíhají se sliny"). Občas mívám záněty sliné žlázy, udělá se mi boule před ušima a silně to bolí, je třeba to jemně masírovat. ORL doktorka mi doporučila občas pitnou kůru Vincentky z lékárny. Neobratné prsty rukou a nohou rozvičuji , bolesti páteře taky, ovšem pomalu a opatrně.Dobrá je rehabilitace a cviky jsou i na internetu.Únava je někdy značná, nepřepínat se a pomáhají i denní procházky , pokud možno v přírodě. Nepříjemné, ale dá se s tím žít, hlavně se nestresovat, to je potom vše horší.

 • Věra 02.01.2013 22:37:27

  Mně tuto nemoc zjistili nedávno, zatím cítím únavu a veliké problémy s očima, neustále mně řežou a pálí :-( Také mám v oblasti tváří a uši dost boulí, tak nevím, zda to jsou ty zduřené žlázy. Zhoršuje se tato nemoc?

 • Sjögrenův syndrom Anna V. 15.10.2012 10:35:23

  Ano,mám s ním zkušenost a to dlouholetou.Je těžké s touto nemocí vyjít a také s ní fungovat.Ke všemu,co o ní zde bylo zmíněno bych chtěla dodat,že mám veliké bolesti rukou a nohou a velice často necitelnost s těchto končetinách,tudíž se mým přítelem velice často stává flastr,jelikož pravidelně při mytí nádobí cokoliv upustím a velice často se při něm pořežu a to i při vaření.Únava je to,co tuto nemoc vystihuje a tak je člověk velice často vyčerpaný a musí i během dne spát


Adresář

Diskuze na téma Autoimunitní onemocnění

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku